Автомобілі в США - досить доступна річ. Практично кожен споживач може знайти собі автомобіль відповідно до своїх побажань та можливостей. І варіантів покупки автомобілів також багато. Ось найпопулярніші три:
- Купівля нового автомобіля у диллера;
- Купівля користованого автомобіля у диллера;
- Купівля користованого авто у приватника.
Мене особисто приваблює американський ринок користованих автомобілів, тому що тут покупцю відкривається набагато ширший вибір, а для деяких покупців лише цей ринок і відкритий. Скажімо, якщо ваш бюджет менше 15 тисяч - тоді на ринку нових автомобілів вам доступними будуть лише базові моделі. А щоб відкрити для себе автомобілі бізнес класу, потрібно розкошелитися хоча б на тисяч 25. Про хороші німецькі авто на тісному бюджеті і думати не варто (ціни починаються від 30-40 тисяч). В той час як на вторинному ринку за 15 тисяч відкривається величезний вибір 5-10 річних німецьких BMW та Audi, а різноманіття американських та японських авто вражає ще більше. Тож, якщо вам хочеться мати красиве/стильне/потужне авто, але бюджет не надто великий - пряма дорога на вторинний ринок.
Перед тим як читати далі, впевніться, що ви готові прийняти деякі ризики. Якщо вам страшно, що вас обмануть, обкрадуть, підсунуть щось не те або ви боїтеся заплутатися чи щось пропустити через незнання процесу - побережіть свої нерви і ідіть до дилера.
Якщо ж ви готові піти на ризик, то продовжуємо. Мені особисто набагато легше змиритися з думкою, що моє авто не покрите гарантією і потребуватиме ремонту час від часу, ніж їздити в машині, яка мені не подобається, але яку я собі можу дозволити купити новою.
Отже, перше правило, якого я дотримуюся чітко - “Ніколи не ходи до дилера!”.
Логіка проста - дилер повинен на чомусь заробляти, тож він повинен купити у однієї людини дешевше, щоб вам продати дорожче, тож купуючи у дилера, ви переплачуєте. Крім того, дилери досконало вивчають техніку маніпулювання покупцями, адже від цього залежить їхній прибуток. Ну і врешті, з досвіду своїх знайомих можу сказати, що дилери ще й не дають ніяких гарантій щодо справності авто. Навіть гірше, хто як не дилер зможе завоювати вашу довіру і всунути вам машину з дефектом так, щоб ви його і не помітили!
Випадок з життя. Знайомий купував користоване авто для дружини у дилера. Через день після покупки з’явився індикатор несправності двигуна. Коли ж він відвіз авто до дилера, той лише запропонував відремонтувати несправність за 3 тисячі...
Отже, я завжди шукаю авто у приватників. Для цього найкраще підходять спеціалізовані веб-сайти. В каліфорнії, найкращим ресурсом є Craigslist. Загалом по штатах можна користуватися сайтами Autotrader чи Ebay. Шукати бажано продавців місцевих, щоб можна було поїхати подивитися авто, поговорити з продавцем. Звісно, коли йде мова про значні суми, всі операції варто проводити особисто. Навіть не думайте комусь відправляти гроші не побачитивши його вживу!
Способів пошуку авто на інтернет дошці оголошень, як Craigslist, може бути багато. Якщо ви шукаєте недалеко від себе, то можна навіть просто переглядати всі пропозиції у вашому ціновому діапазоні. Якщо шукаєте конкретну марку чи модель, то можна по них фільтрувати. Будьте готовими, що якщо хочете знайти вигідну пропозицію, доведеться переглядати оголошення кілька разів на день і одразу дзвонити/писати як тільки побачите те що вам подобається. Ринок авто в Каліфорнії досить сильно розігрітий - хороші пропозиції відразу розбирають. Коли я шукав своє перше авто, то бувало навіть так, що покупці торгувалися між собою, хто більше заплатить! Мені вдалося зловити хорошу пропозицію лише завдяки тому, що я подзвонив ще до того, як продавець додав фото машини до оголошення. Це, до речі, один з секретів, який допомагає зловити хорошу пропозицію першим. Часто продавці подають оголошення з помилками, не називають модель в заголовку або не додають фото - таке оголошення важче помітити і дуже легко пропустити, якщо шукаєш за конкретною моделлю. Тож, якщо ви серйозно налаштовані на хороший улов, то виберіть досить загальні фільтри і переглядайте всі оголошення, отримані в результаті. Залежно від фільтрів, доведеться переглядати від кількох до кількох десятків оголошень в день, а по вихідних і до кількох сотень.
Якщо ви знайшли машину, що вам подобається, то як зрозуміти, чи ціна її адекватна? Або, ще цікавіше, як зрозуміти, яке авто я можу собі дозволити за певну суму? Для цього варто знати середні ціни на користовані авто, так зване “true market value”. Є два сайти, які зазвичай використовують тут, щоб визначити орієнтовану ціну користованого авто: edmunds.com та kbb.com. Мені особисто більше подобається Edmunds. На ций сайтах можна ввести марку, модель, рік випуску та стан авто і побачити середню ціну такого авто в США. Кажуть, з роздруківкою такої ціни можна навіть іти і торгуватися з продавцем, якщо він ставить вищу ціну. Правда в Каліфорнії будьте готові, що доведеться заплатити трохи вище середньої ціни, через те, що тут на вторинному ринку конкурують покупці, а не продавці.
Отже, ви обрали модель, марку і рік випуску автомобіля. Ще одним важливим фактором є пробіг. Чим більше їздили на авто, тим більш зношеними будуть деталі - це очевидно. Який пробіг вважати нормальним - це вибір кожного. Варто зазначити, що в середньому людина, яка щодня їздить на роботу і назад на авто, та ще час від часу вибирається на невеликі поїздки на вихідних, за рік проїжджає 15 тисяч миль. Я для себе ставлю планку пробігу десь на 100-110т миль - машини, які проїхали більше 110 тисяч миль за своє життя, як на мене, ламаються частіше ніж я готовий терпіти :)
Нехай ви знайшли оголошення про продаж авто, яке вас цікавить, з пробігом, що вас задовільняє, та загалом вас нічого не відлякує в цьому оголошенні. Перед тим як призначати зустріч продавцю, варто взнати, чи машина не була в аварії. Якщо в оголошенні написано, що у авто Clean Title, це означає, що значних аварій не було. Title - це документ власності на машину; Clean - означає, що на ньому немає поміток про значні аварії. На противагу також бувають Salvage Title (в різних штатах може означати різне, але часто це означає, що страхова відмовляється ремонтувати авто після аварії і просто виплачує його вартість власнику, а розбите авто продає з аукціону) та Rebuilt Title (коли машина була куплена розбитою і відновлена). Часто потрапляють в око оголошення з класними машинами та дуже помірною ціною, але з Salvage Title - я б такі пропозиції не розглядав. Перш за все, тому що це означає свідомо купувати авто яке (досить ймовірно) було в аварії, а, як відомо, машини не роблять з розрахунком на те, що вони будуть працювати після аварії, тож одна поломка може слідувати за іншою. Та й продати потім таке авто дуже важко і лише за дуже малою ціною.
Отже перше питання, яке варто задати продавцю, це чи є у нього Clean Title. Відсутність title-а може також означати, що продавець ще досі виплачує кредит за авто, а title знаходиться у банку. Вам потрібно про це знати, бо це породжує своєрідні складнощі та нюанси. Якщо ви не хочете розбиратися з цими нюансами, то варто таке оголошення просто пропустити.
Одне неписане правило, коли відписуєте продавцю на електронну пошту - згадайте в листі своє ім’я та телефон. Інакше, продавець вам може просто не відписати, бо подумає, що ви скамер (аферист), а не реальний покупець.
Отже продавець сказав, що авто не було в аваріях, як це перевірити?
В США існують приватні сервіси, які агрегують інформацію про історію автомобілів з багатьох різних джерел і потім, за певну плату, надають вам можливість отримати агреговану інформацію про будь яке авто. Найбільш поширеним таким сервісом є Carfax. Carfax збирає інформацію про автомобілі з DMV (ДАІ), міліції, страхових агенцій, сервісних центрів, дилерів та багатьох інших джерел. Ви можете купити звіт про історію автомобіля ввівши його номерний знак або VIN (ідентифікаційний номер прив’язаний до автомобіля). Один звіт коштує $40, або можна купити абонемент на 5 звітів відразу за $50. І насправді воно того варте! Звіт показує інформацію про всіх власників, купівлі/продажі авто, кредити оформлені на автомобіль, дані одометра, аварії та деякі сервіси/ремонти. 100% гарантії на те, що кожна аварія буде відображена в історії від Carfax, звісно, ніхто не дає. Адже попередній власник авто міг просто приховати факт аварії від ДАІ та страхової компанії і відремонтувати авто у якомусь приватному сервісі чи гаражі. Але всеж, якщо в аварії постраждали й інші авто або була задіяна міліція, то інформація про цей випадок швидше за все таки буде в Carfax звіті.
Після того як ви переконалися, що авто не було в значних аваріях, можна сміливо призначати зустріч продавцю.
Отже ви подзвонили/написали продавцю і призначили зустріч. Що робити на зустрічі? Всього дві речі:
На що дивитися?
Ну перш за все, дивіться чи авто вам подобається і говоріть про те, що вам не подобається. Косметичний огляд авто може зробити кожна людина без особливої підготовки. Обійдіть авто кілька різів, огляньте зі всіх сторін. Дивіться на якість фарби, сильно помітні царапини, дрібні пластикові та гумові деталі екстер’єру, які можуть погано триматися. Подивіться на бампери спереду та ззаду. Бампер - це перше, що страждає в дрібних аваріях. Він може виглядати не пошкодженим, але бути погано закріпленим. Якщо ви помітили щось таке, обов’язково запитайте власника як ця поломка сталася. Також огляньте колеса, гальмівні диски та колодки всередині - чи там немає надмірної кількості іржі? Подивіться на стан гуми на колесах. Якщо колеса витерті нерівномірно це може свідчити про те, що потрібно зробити балансування коліс ($50-$150), а може бути і проблема з підвіскою, що вимагатиме недешевого ремонту. Огляньте фари, чи немає на них тріщин. Огляньте шкло, особливо лобове, чи немає великих тріщин або надщерблень. Якщо є свіжа тріщина на лобовому довжиною 3 см, то через тиждень вона вже може збільшитися до 10-20 см. А якщо на лобовому надщерблення розміром більше за четвертак, то вас на такій машині можуть не допустити до здачі водійського тесту на права.
Після огляду екстер’єру, переходьте до інтер’єру. Але спершу перевірте двері, чи вони добре відкриваються і закриваються. Якщо авто було в аварії, то двері часто це видаватимуть, бо відрегулювати їх так щоб вони відкривалися та закривалися плавно, наче щойно з заводу, досить складно. Також, якщо авто було перефарбоване, то на внутрішніх частинах дверей можуть залишитися сліди старої фарби.
Звісно ж добре огляньте салон і впевніться, що він у задовільному для вас стані. Потрібно розуміти, що салон користованої машини не буде ідеальним. Він може бути навіть дуже далеким від ідеалу, але головне вам для себе зрозуміти, чи зможете ви змиритися з наявними недоліками. Якщо сидіння занадто витерті або є інші дефекти, які вас будуть непокоїти, але які ви ніколи не виправите, то варто задуматися, чи буде вам у цьому авто комфортно. Ну і навіть якщо ви вирішили, що можете змиритися з поміченими недоліками, не забудьте наголосити на них продавцю - це теж допоможе збити ціну. Якщо ви не уявляєте, якого стану очікувати від інтер’єру користованого авто, просто подивіться на те як виглядають всередині автомобілі ваших знайомих і запитайте, якого року випуску їхні авто.
В залежності від того скільки часу є у вас і у продавця, перевірте функціональність всього, що встигнете: кондиціонера, магнітоли, інших наявних електронних примочок, як, наприклад, камера заднього виду, навігатор, чи розважальна система. Перевірте функціональність електро-склопідйомників, щіток. Звісно, перевіряйте лише те, що можна швидко перевірити. Вмикати підігрів сидінь чи клімат-контроль та чекати поки вони спрацюють, мабуть, всеж не варто.
Після того як ви переконалися, що авто не було в значних аваріях, можна сміливо призначати зустріч продавцю.
Отже ви подзвонили/написали продавцю і призначили зустріч. Що робити на зустрічі? Всього дві речі:
- оглянути, перевірити авто, визначити чи воно вам подобається;
- торгуватися.
На що дивитися?
Ну перш за все, дивіться чи авто вам подобається і говоріть про те, що вам не подобається. Косметичний огляд авто може зробити кожна людина без особливої підготовки. Обійдіть авто кілька різів, огляньте зі всіх сторін. Дивіться на якість фарби, сильно помітні царапини, дрібні пластикові та гумові деталі екстер’єру, які можуть погано триматися. Подивіться на бампери спереду та ззаду. Бампер - це перше, що страждає в дрібних аваріях. Він може виглядати не пошкодженим, але бути погано закріпленим. Якщо ви помітили щось таке, обов’язково запитайте власника як ця поломка сталася. Також огляньте колеса, гальмівні диски та колодки всередині - чи там немає надмірної кількості іржі? Подивіться на стан гуми на колесах. Якщо колеса витерті нерівномірно це може свідчити про те, що потрібно зробити балансування коліс ($50-$150), а може бути і проблема з підвіскою, що вимагатиме недешевого ремонту. Огляньте фари, чи немає на них тріщин. Огляньте шкло, особливо лобове, чи немає великих тріщин або надщерблень. Якщо є свіжа тріщина на лобовому довжиною 3 см, то через тиждень вона вже може збільшитися до 10-20 см. А якщо на лобовому надщерблення розміром більше за четвертак, то вас на такій машині можуть не допустити до здачі водійського тесту на права.
Після огляду екстер’єру, переходьте до інтер’єру. Але спершу перевірте двері, чи вони добре відкриваються і закриваються. Якщо авто було в аварії, то двері часто це видаватимуть, бо відрегулювати їх так щоб вони відкривалися та закривалися плавно, наче щойно з заводу, досить складно. Також, якщо авто було перефарбоване, то на внутрішніх частинах дверей можуть залишитися сліди старої фарби.
Звісно ж добре огляньте салон і впевніться, що він у задовільному для вас стані. Потрібно розуміти, що салон користованої машини не буде ідеальним. Він може бути навіть дуже далеким від ідеалу, але головне вам для себе зрозуміти, чи зможете ви змиритися з наявними недоліками. Якщо сидіння занадто витерті або є інші дефекти, які вас будуть непокоїти, але які ви ніколи не виправите, то варто задуматися, чи буде вам у цьому авто комфортно. Ну і навіть якщо ви вирішили, що можете змиритися з поміченими недоліками, не забудьте наголосити на них продавцю - це теж допоможе збити ціну. Якщо ви не уявляєте, якого стану очікувати від інтер’єру користованого авто, просто подивіться на те як виглядають всередині автомобілі ваших знайомих і запитайте, якого року випуску їхні авто.
В залежності від того скільки часу є у вас і у продавця, перевірте функціональність всього, що встигнете: кондиціонера, магнітоли, інших наявних електронних примочок, як, наприклад, камера заднього виду, навігатор, чи розважальна система. Перевірте функціональність електро-склопідйомників, щіток. Звісно, перевіряйте лише те, що можна швидко перевірити. Вмикати підігрів сидінь чи клімат-контроль та чекати поки вони спрацюють, мабуть, всеж не варто.
Якщо є якісь несправності в базових електричних системах, я б двічі подумав перед тим як розглядати це авто - все таки від цього може залежати ваша безпека.
Дрібні несправності мультимедіа системи, чи додаткових електро-приладів (наприклад, камера заднього виду), особливо, якщо вони не входили до базової комплектації авто, можуть означати просто погану роботу електрика, що їх встановлював. Хоч і в домашніх умовах виправити такі проблеми може бути дуже складно і може знадобитися допомога спеціаліста, але всеж їх варто розглядати швидше як додатковий спосіб знизити ціну, а не як чинник, що запобігатиме купівлі.
На сам кінець, перевірте справність фар і сигналів: ближні, дальні, протитуманні, повороти, гальмівні, аварійка. Це легше зробити, якщо ви приїхали з товаришем. Але можете просто попросити власника ввімкнути сигнали, а самі перевіряйте їх ззовні.
Перед тим як заводити мотор, подивіться під капот. На що дивитися під капотом вже залежить від того наскільки ви з автомобілями “на ти”. Ну перш за все, навіть якщо “підкапоття” це для вас незрозумілий набір контейнерів, трубок та дротів, то хоча б подивіться чи там чисто... Якщо десь щось залите чи закопчене - це поганий знак.
Колись знайшов дуже детальний опис того, на що дивитися під капотом та загалом при купівлі користованого авто і просто не можу ним не поділитися: https://forum.privet.com/viewtopic.php?p=4290653&sid=d9d0cece17737db247f55db83b147d30#p4290653
Якщо ви в решті решт плануєте відвезти мишину до механіка перед купівлею, то вам не обов’язково власноручно перевіряти вже зовсім все, але те що запам’ятали варто перевірити, щоб, в разі явної поломки, зекономити на перевірці у механіка. Скажімо, колір та консистенція масла можуть сказати дуже багато про стан двигуна. Просто вийміть щуп та подивіться на масло - воно повинне бути темно-коричневе і прозоре, за консистенцією має бути як олія. Якщо масло чорне, або в ньому ще чого доброго якісь кусочки незрозуміло чого - з двигуном проблеми і вам ці проблеми не потрібні.
Пробувати рідину з вихлопів на смак, мабуть, всеж не варто :)
Тепер, не закриваючи капот, заведіть авто. Двигун повинен стати на позначці в 1000-1500 обертів. Знову подивіться під капот, чи немає якихось дивних звуків і чи нічого ніде не тече. Перевірте колір вихлопів. Тепер сідайте назад до салону - двигун вже повинен опуститися нижче 1000 обертів. Час тестувати авто на дорозі.
Про тест-драйв.
Тест-драйв робити обов’язково! Якщо ви погано водите і боїтеся сідати за незвичну машину, то купувати самому користоване авто була погана ідея. Перевірити авто на дорозі просто необхідно - вам же на ньому потім їздити!
Перед тим як виїжджати на дорогу в чужому авто, хоч згрубша відрегулюйте собі дзеркала та сидіння - безпека понад усе! Вимкніть радіо - у ваших інтересах почути всі сторонні звуки під час їзди.
На що дивитися під час тест-драйву?
На що дивитися під час тест-драйву?
Слухайте як машина себе поводить і порівнюйте з тими авто, які ви водили до цього. Міряти швидкість розгону від 0 до 100 км/год, всеж не варто, але перевірити як машина набирає розгін і як гальмує корисно. Але будьте дуже обережними, різких маневрів в незнайомому авто робити не треба, особливо, якщо може виявитися, що воно несправне. Перевірте чи кермо не веде в якусь сторону, чи ним не трясе. Чи передачі перемикаються плавно. Для деяких автоматичних коробок характерна деяка “заторможеність”, але якщо коробка зависає на довго у невідповідній передачі - це не дуже добре.
Кінець кінцем, отримуйте задоволення від поїздки! Адже, якщо це не Хонда Цівік 96-го року, ви, мабуть, зараз за кермом авто вашої мрії! Якщо ви почуваєте себе добре, то це те що вам треба!
Після тест-драйву і всіх перевірок, якщо ви ще не передумали купувати це авто, домовляйтеся про ціну. Зараз найкращий час, щоб вразити продавця вигідною пропозицією - ви, реальний покупець, зараз стоїте перед ним і готові купити його авто. Якщо він не прийме вашу пропозицію, то не відомо, коли з’явиться наступний потенційний покупець, та й що він запропонує. А ви завтра можете купити авто у когось іншого. Всеж, будьте чесним, або хоча б намагайтеся виглядати чесним і знижуйте ціну адекватно до недоліків, які ви знайшли.
На цьому етапі я зазвичай домовляюся з продавцем про ціну, яку я заплачу, якщо механік після огляду не знайде поломок, які вимагають термінового ремонту в наступні кілька тижнів-місяців. Якщо ж поломки знайдуться, то домовляюся обговорювати ціну знову, починаючи вже з домовленої. Домовлятися наперед, що ціну буде знижено рівно на оцінку ремонту від механіка, не має сенсу, адже ні ви ні продавець точно не знаєте, що скаже механік.
Далі, шукайте майстерню, якій ви довіряєте і домовляйтеся з ними та з власником авто, коли можна привезти машину на огляд. Більшість нормальних майстерень мають стандартну послугу, що називається “інспекція перед купівлею” для користованих авто. Ціна такої інспекції приблизно $100, але, знову ж таки, воно того варте, щоб не купувати кота в мішку.
Після інспекції домовляйтеся про остаточну ціну з продавцем, бийте по руках і ви вже майже власник нового (для вас) автомобіля. Залишилося його переоформити, розрахуватися і забрати ключі.
В принципі для передачі власності в Каліфорнії (в інших штатах, мабуть, щось схоже) потрібен лише title (документ власності на авто) підписаний власником у необхідному місці. Далі вам потрібно цей title принести в ДАІ, заповнити необхідні папери і ви новий офіційний власник автомобіля. Але щоб уникнути будь яких непорозумінь і значно полегшити процедуру переоформлення, зокрема запобігти стоянню в чергах в ДАІ, я завжди звертаюся в офіс AAA (American Automobile Association) для оформлення продажу і заповнення всіх документів. Якщо ви член AAA, то вони допомагають оформити всі документи пов’язані з авто, зокрема з продажем і переоформленням власності. От, наприклад, якщо у власника немає title-а, через те, що він щойно виплатив кредит за авто, яке продає, то потрібен дещо нестандартний набір документів, але в AAA добре знають, що саме потрібно, і можуть усе за вас перевірити.
Якщо власник продає авто без номерних знаків (скажімо, якщо у нього були персоналізовані номери), то тут у AAA вам ще й на місці видадуть нові номери.
Остання але важлива деталь продажу - гроші. Якщо сума значна, то вам може бути важко дістати велику кількість готівки в короткий термін. Хороший варіант, на який продавці зазвичай радо погоджуються: частину суми підготувати готівкою, а решту - банківським чеком. Банківський чек відрізняється від персонального чеку. Якщо в персональний чек можна вписати довільну суму, навіть якщо у вас на рахунку не достатньо грошей, то банківський чек гарантований банком, бо при його видачі ваш банк відразу знімає відповідну суму з вашого рахунку. Банківський чек оформлюється на конкретну людину, тож для його отримання вам потрібно знати повне ім’я продавця.
Ну і врешті, після купівлі, не забудьте оформити страхівку на ваше нове авто, адже водити авто без страхівки в США незаконно.
Ось і все! Радійте вашій новій покупці і отримуйте від неї задоволення. Щоб максимізувати задоволення від купівлі “нового старого” авто, хороша ідея незабаром після купівлі відвезти авто на дітейлінг - повну професійну чистку. Коштуватиме вона близько $200, але після неї авто виглядатиме наче з салону!
Успіху вам в пошуку і купівлі авто вашої мрії!
Кінець кінцем, отримуйте задоволення від поїздки! Адже, якщо це не Хонда Цівік 96-го року, ви, мабуть, зараз за кермом авто вашої мрії! Якщо ви почуваєте себе добре, то це те що вам треба!
Після тест-драйву і всіх перевірок, якщо ви ще не передумали купувати це авто, домовляйтеся про ціну. Зараз найкращий час, щоб вразити продавця вигідною пропозицією - ви, реальний покупець, зараз стоїте перед ним і готові купити його авто. Якщо він не прийме вашу пропозицію, то не відомо, коли з’явиться наступний потенційний покупець, та й що він запропонує. А ви завтра можете купити авто у когось іншого. Всеж, будьте чесним, або хоча б намагайтеся виглядати чесним і знижуйте ціну адекватно до недоліків, які ви знайшли.
На цьому етапі я зазвичай домовляюся з продавцем про ціну, яку я заплачу, якщо механік після огляду не знайде поломок, які вимагають термінового ремонту в наступні кілька тижнів-місяців. Якщо ж поломки знайдуться, то домовляюся обговорювати ціну знову, починаючи вже з домовленої. Домовлятися наперед, що ціну буде знижено рівно на оцінку ремонту від механіка, не має сенсу, адже ні ви ні продавець точно не знаєте, що скаже механік.
Далі, шукайте майстерню, якій ви довіряєте і домовляйтеся з ними та з власником авто, коли можна привезти машину на огляд. Більшість нормальних майстерень мають стандартну послугу, що називається “інспекція перед купівлею” для користованих авто. Ціна такої інспекції приблизно $100, але, знову ж таки, воно того варте, щоб не купувати кота в мішку.
Після інспекції домовляйтеся про остаточну ціну з продавцем, бийте по руках і ви вже майже власник нового (для вас) автомобіля. Залишилося його переоформити, розрахуватися і забрати ключі.
В принципі для передачі власності в Каліфорнії (в інших штатах, мабуть, щось схоже) потрібен лише title (документ власності на авто) підписаний власником у необхідному місці. Далі вам потрібно цей title принести в ДАІ, заповнити необхідні папери і ви новий офіційний власник автомобіля. Але щоб уникнути будь яких непорозумінь і значно полегшити процедуру переоформлення, зокрема запобігти стоянню в чергах в ДАІ, я завжди звертаюся в офіс AAA (American Automobile Association) для оформлення продажу і заповнення всіх документів. Якщо ви член AAA, то вони допомагають оформити всі документи пов’язані з авто, зокрема з продажем і переоформленням власності. От, наприклад, якщо у власника немає title-а, через те, що він щойно виплатив кредит за авто, яке продає, то потрібен дещо нестандартний набір документів, але в AAA добре знають, що саме потрібно, і можуть усе за вас перевірити.
Якщо власник продає авто без номерних знаків (скажімо, якщо у нього були персоналізовані номери), то тут у AAA вам ще й на місці видадуть нові номери.
Остання але важлива деталь продажу - гроші. Якщо сума значна, то вам може бути важко дістати велику кількість готівки в короткий термін. Хороший варіант, на який продавці зазвичай радо погоджуються: частину суми підготувати готівкою, а решту - банківським чеком. Банківський чек відрізняється від персонального чеку. Якщо в персональний чек можна вписати довільну суму, навіть якщо у вас на рахунку не достатньо грошей, то банківський чек гарантований банком, бо при його видачі ваш банк відразу знімає відповідну суму з вашого рахунку. Банківський чек оформлюється на конкретну людину, тож для його отримання вам потрібно знати повне ім’я продавця.
Ну і врешті, після купівлі, не забудьте оформити страхівку на ваше нове авто, адже водити авто без страхівки в США незаконно.
Ось і все! Радійте вашій новій покупці і отримуйте від неї задоволення. Щоб максимізувати задоволення від купівлі “нового старого” авто, хороша ідея незабаром після купівлі відвезти авто на дітейлінг - повну професійну чистку. Коштуватиме вона близько $200, але після неї авто виглядатиме наче з салону!
Успіху вам в пошуку і купівлі авто вашої мрії!